Jak wymienic hamulec do rolek?

Jak powszechnie wiadomo, hamulec do rolek należy regularnie wymieniać. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy rolkarz w ogólne nie korzysta z tego udogodnienia. Należy jednak podkreślić, że nie warto całkowicie demontować tej części. Być może przyda się ona w awaryjnej sytuacji, kiedy nie ma innej możliwości, aby bezpiecznie się zatrzymać. Intensywnie użytkowane hamulce do rolek ścierają się, a tym samym gorzej działają. Jest to oczywiste – ich wytarta powierzchnia jest gładka, a podczas kontaktu z podłożem ślizga się po nim, zamiast stworzyć opór.

Przychodzi czas, kiedy należy zakupić nowy hamulec do rolek, np. w sklepie Asport. Zwykle nie stwarza to większego problemu, gdyż na rynku można znaleźć zarówno modele uniwersalne, jak i dopasowanego do konkretnych modeli rolek popularnych producentów. Warto jednak pamiętać, że zakup to jeszcze nie wszystko. Wymiana może przysporzyć sporo problemów, jeśli nie ma się wystarczającego doświadczenia.

W pierwszej kolejności należy odkręcić stary hamulec. Za pomocą klucza można odkręcić wszystkie śruby. Dobrym pomysłem jest zrobienie zdjęć telefonem, tak aby móc odwzorować układ przy przykręcaniu nowego hamulca. Nie jest to jednak konieczne. Przed montażem nowego elementu warto oczyścić to miejsce z wszelkich zanieczyszczeń. Przykręcanie nowego hamulca jest prawie tak proste, jak jego odkręcenie. Śruby przykręca się w to same otwory, a jedyną trudnością jest to, aby wystarczająco mocno je dokręcić.